úvodní stránka
   
 •  » vítejte
 •  » chata Alena
 •  » fotogalerie
 •  » turistika
 •  » kultura, sport
 •  » ceník
 •  » kontakt, rezervace
 •  » turistika


  Hrad Karlštejn (40 km)

  Gotický hrad založený v roce 1348, zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Hrad Karlštejn byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

  Hrad Karlštejn   Hrad Karlštejn


  Hrad Křivoklát (25 km)

  Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Nádherná hradní kaple, královský a rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučicími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

  Hrad Křivoklát   Hrad Křivoklát


  Hrad Točník (7 km)

  Jedná se o zříceniny hradu na Zámecké hoře (osídlené již v době Halštatské) na horním konci křemencového bradla, na jehož dolním zakončení stojí hrad Žebrák. Hrady se nacházejí nad obcí Točník, nedaleko města Žebrák. Vystavěním hradu Točníka v tak těsné blízkosti dolního hradu Žebrák vzniklo v Čechách nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí. Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka, vzdáleného od místa dolního hradu sotva 500m, byl bezpochyby požár, který poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Nedlouho poté si začal král stavět honosnější sídlo na vyvýšenějším místě.

  Hrad Točník   Hrad Točník


  Zřícenina hradu Žebrák (7 km)

  Jedná se o stavbu, která je zřejmě nejstarším šlechtickým hradem se dvěma okrouhlými věžemi. Po Václavské přestavbě se z něj stala jedna z nejnádhernějších rezidencí v zemi.

  Hrad Žebrák   Hrad Žebrák


  Zámek Zbiroh (3 km)

  Hrad, dnes zámek, vypínající se nad stejnojmenným městečkem. Podle legendy hrad založil Zbyněk Zajíc z Valdeka, který při jednom z honů se svou družinou zabloudil. Po západu slunce vyšplhali na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Žádné obydlí ale nezahlédli, proto se uložili ke spánku na místě, kde se nacházeli. Ke svému překvapení ráno zjistili, že kolem nich je spousta jeleních parohů. Pán je dal sesbírat a rozhodl se na tomto výhodném místě postavit hrad. Ze sbírání parohů vznikl název Zbiroh. Dnes je na místě tehdejšího raně gotického hradu novorenesanční zámek. Pro veřejnost byl poprvé ve své historii otevřen v červnu 2005. O rok později své služby nabídla zámecká krčma a v roce 2008 byl dokončen Chateau hotel Zbiroh. Zámek, se svou polohou, na rozhraní křivoklátska a brdských lesů, v rodišti Josefa Václava Sládka, si oblíbili například Fráňa Šrámek, Alfons Mucha, či Adolf Branald.

  Zámek Zbiroh   Zámek Zbiroh


  Zámek Hořovice (11 km)

  Sídelní útvar s panským dvorcem či tvrzí vznikl v Hořovicích nejpozději po polovině 12. století, na závěr oné ohromné raně středověké kolonizační vlny, která určila sídelní strukturu i komunikační síť naší země. O starším, ale zřejmě jen bezvýznamném osídlení svědčí ojedinělý nález denáru Břetislava I. v údolí Červeného potoka. V písemných pramenech se se jménem Hořovic setkáváme až ve 13. století v souvislosti s osobnostmi šlechtické rodiny Žirotínů z Hořovic, kdy nabyli významné úřady v královských službách Václava I.

  Zámek Hořovice   Zámek Hořovice

  ZOO Plzeň a DINO PARK (45 km)
  www.zooplzen.cz


  ZOO Praha (70 km)
  www.zoopraha.cz


  Pivovarské muzeum a pivovar Plzeňský Prazdroj (43 km)
  www.prazdroj.cz


  Plzeňské historické podzemí (43 km)
  pruvodce.turistik.cz


  Koněpruské jeskyně (34 km)
  jeskyne.cesky-kras.cz


  Medvědárium - medvědí bratři Václava Chaloupka - Beroun (30 km)
  www.tipynavylet.cz


  Skryjská jezírka (16 km)
  www.zbirozsko.zbiroh.cz


  Hvězdárna v Rokycanech (30 km)
  http://hvr.cz/


  Hvězdárna a planetárium Plzeň (45 km)
  hvezdarna.plzen-city.cz


  Kino a letní kino Zbiroh (3 km)
  www.zbiroh.rokycansko.cz

     
  Copyright © 2011 Chata Alena Týček  |  MK software - Tvorba www stránek